DRABUŽIŲ ir TEKSTILĖS GAMINIŲ VARTOJIMAS LIETUVOJE - TEXTALE

DRABUŽIŲ ir TEKSTILĖS GAMINIŲ VARTOJIMAS LIETUVOJE

SPINTŲ TURTAI: faktai, pramanai ir galimybės.

Kasmet savo spintas papildome beveik 10 kg drabužių ir namų tekstilės, neskaitant avalynės! Nauja tekstilė tame skaičiuje sudaro 7 kg (iš jų – apie 5 kg – drabužių). Tuo tarpu 1/3 mūsų aprangos vartojimo sudaro dėvėti drabužiai ir tekstilės gaminiai*.

Net jei naujų aprangos gaminių vartojimu atsiliekame nuo statistinio europiečio (čia vidurkis – apie 14 kg), ir – ženkliai – nuo Didžiosios Britanijos gyventojo (arti 26 kg!), tai negelbsti mūsų nuo netvarkos spintose, perpildytų tekstilės konteinerių ir kalnų atliekų.

Ir tai – tik oficialūs skaičiai. Vertinama, kad dar bent 14% mūsų naujų aprangos gaminių vartojimo slepiasi šešėlyje. O kur dar vadinamųjų kuistukų regionų turguose lobiai… Kiek tokių maišais perkamų kilogramų lieka neapskaityti oficialiojoje statistikoje, galime tik spėti. O šiandien visi turime didelį galvos skausmą – ką daryti su kalnais tekstilės, kuri tampa nereikalinga mūsų (jūsų) spintose?

Tvarkydami drabužinę, ieškome, kam atiduoti, padovanoti, kur parduoti nebereikalingus daiktus. Juk visi linkime anksčiau mylėtiems drabužiams tęsti istorijas! O kas jas turėtų pratęsti,- ar pagalvojame? Iš TEXTALE praktikos tenka konstatuoti, kad perleisti dėvėtą daiktą kitam (dažnai sakome „labdarai” 😇) yra gerokai populiaresnis veiksmas, nei imti ir pačiam pernaudoti tautiečių spintos perteklių 😎. Deja, taip kuriame grandinę, kurioje daiktai keliauja linija (perkame naują/dėvėtą – atiduodame (kažkam) savo dėvėtą ir vėl perkame naują/dėvėtą), o ne ratu. Aktyvesnis dalinimasis, pernaudojant mūsų spintose nebereikalingais tapusius drabužius ir tekstilę, leistų sumažinti tekstilės atliekų srautą bent 20% ir grąžinti į vartojimą dar mažiausiai 7.000 t tekstilės!

Klausimai, pamąstymui…

  • Kiek kilogramų drabužių turite jūs savo spintoje?
  • Ar visus juos dėvite?
  • Kur dedate nebedėvimus drabužius?
  • Ar teiktumėte prioritetą pirkti vietoje surinktus dėvėtus drabužius, taip mažinant tekstilės atliekų susidarymą?
  • Ko labiau trūksta žiedinei tekstilės ekonomikai – patogios sistemos ar vartotojų sąmoningumo?
  • Kaip manote, kas padėtų sukurti realiai veikiančią Lietuvoje surinktų daiktų pakartotinio naudojimo sistemą?

TEXTALE, 2020 m. rugpjūtis

* Tarptautinio projekto “Žiedinė Šiaurės-Baltijos šalių dėvėtos tekstilės sistema” tyrimo duomenys. Projektas finansuotas Šiaurės ministrų tarybos. Plačiau apie projektą: https://textale.lt/ziedine-siaures-baltijos-saliu-tekstiles-sistema/.

Parašykite komentarą