ANTRINIO DIZAINO AKSELERATORIUS, II ciklas: fotodienoraštis - TEXTALE I Jūsų partneris tvarios mados ir žiedinės ekonomikos srityje

ANTRINIO DIZAINO AKSELERATORIUS, II ciklas: fotodienoraštis

APIE AKSELERATORIAUS VEIKLAS: lektoriai ir užsiėmimai (II ciklas)

II-ojo Akseleratoriaus ciklo veiklų metu dalyviai susitiko su nuostabiais lektoriais, kūrėjais ir atsakingo vartojimo žinovais, išgirdo daugybę įkvepiančių istorijų, dalyvavo įdomiose ir netikėtose diskusijose. Buvo intensyvu, smagu, teko įveikti vieną kitą iššūkį, išmėginti savo galimybes įvairiose veiklose tiek susijusiose su rankdarbiais, tiek su sudėtingais prietaisais, tiek su socialinių tinklų niuansais. Dalyviai pasitaikė labai skirtingi, bet visus vienijo noras suteikti nebereikalingiems daiktams naujus gyvenimus. Dauguma ateidami į Akseleratorių turėjo tik labai miglotas idėjas apie savo ketinimus, tačiau po dviejų mėnesių paskaitų, konsultacijų ir individualaus darbo, gimė nuostabūs produktai, atsirado daugiau drąsos, pasitikėjimo savimi ir idėjų ateičiai. Resursais kūrybai pasirūpino TEXTALE studija (VšĮ „Resursai tvariai plėtrai“) – Akseleratoriaus dalyviams pravertė marškiniai, odinės striukės, interjero tekstilės atraižos, užtrauktukai, reklaminiai tentai ir t.t., kas po truputį virto dviračių krepšiais, rankinėmis, striukėmis, palaidinėmis, pagalvėlėmis, vėliavėlėmis ir t.t.

Projekto partneriai VšĮ „Padirbtuvės” (PADIRBTUVĖS) ir mokytojai Aistis Karpickas bei Rūta Jakštaitė suteikė galimybę dirbti  su medžio apdirbimo staklėmis ir išmėginti šilkografijos techniką. Padirbtuvės -tai triukšminga, bet nuostabi vieta, kur kvepia medžiu, kur įveikiamos baimės, kur gimsta nuostabūs kūriniai ir ateina suvokimas, kad dauguma mintyse atrodžiusių baisių darbų, įveikiami visai paprastai – tereikia nusiteikimo ir vieno kito pokalbio su netoliese dirbančiu kolega. Padirbtuvės – tai atviros dirbtuvės susitikti, bendrauti, dalintis bei kurti. Vieta, kur žmonės gali realizuoti savo idėjas.

Projekto partneriai VšĮ „Šviesos kūgiai” (TECHNARIUMAS) ir mokytojai Ignas Alminauskas bei Martynas Nevulis supažindino dalyvius su gausybe įvairiausių įrankių ir prietaisų – 3D spausdintuvu, lazerio pjaustykle, CNC staklėmis, metalo virinimo aparatu, ir t.t., teko išmėginti skaitmenines projektavimo programas ir pritaikyti brėžinius reikiamoms staklėms. Tai bendruomeninė erdvė, kurioje technologijomis besidomintys žmonės gali bendradarbiauti, dirbti, dalintis žiniomis ir įgūdžiais.

Idėjų generavimo ir paieškos etape dalyviams atrasti kryptį padėjo ir drąsos suteikė charizmatiškoji  daugybės socialinių projektų autorė, prasmingų vestuvių, vardynų, įžadų atnaujinimo bei laidotuvių ceremonijų organizatorė Urtė Žukauskaitė-Zabukė. Ji atstovauja organizacijas „Laimingas žmogus“, „TAIP kitaip“, „Lydėtuvės“, kurios priklauso didžiausiai tarptautinei humanistų asociacijai „Humanists International“. Šių ceremonijų pagrindinis tikslas suteikti žmonėms galimybę įprasminti savo svarbias gyvenimo akimirkas, suasmeninti šventes, vadovaujantis humanistinėmis vertybėmis. Tai nereliginės paslaugos, kurių metu atsisakoma dogmų, tačiau kai kada jas renkasi žmonės net ir atstovaudami skirtingas religijas, kurie siekia sąmoningumo svarbiuose gyvenimo sprendimuose.

Antrinio dizaino akseleratoriuje Urtė Žukauskaitė-Zabukė lankėsi  ir savo žiniomis bei patirtimi dalinosi ne vieną kartą, kaskart vis labiau sustruktūruodama dalyvių idėjas, primindama, kad klausyti nepakanka – reikia galvoti, kalbėti ir veikti. Nuolat kėlė klausimus:  Kodėl žmonėms reikia to, ką darot? Kokią problemą išspręsit, pradėję vieną ar kitą veiklą? Kaip tai daryti? Kam parduoti? Kur parduoti? Kas gaus naudą? Ir begalybę kitų. Detaliai papasakojo kuo skiriasi individuali veikla nuo verslo liudijimo , kada mokamas PVM, kas yra PSD, VSD, GPM, kokie privalumai ir trūkumai pasirinkus vienokį ar kitokį mokesčių mokėjimo būdą, bei aptarė įvairiausius kitokius bendrovės valdymo niuansus. Dalyviai sprendė, galvojo, matavosi įvairias situacijas sau, užrašų knygelės pildėsi ir pildėsi be galo vertingomis žiniomis, kurios tikrai anksčiau ar vėliau pravers.

Be galo džiaugiamės turėję galimybę bendradarbiauti su Vilniaus kolegijos Menų ir kūrybinių technologijų fakultetu ir nuostabiomis dėstytojomis dr. Eugenija Strazdiene bei Gražina Skripkiene. Dauguma Akseleratoriaus dalyvių jau nebe studentiško amžiaus, tad pabuvus šių įkvepiančių dėstytojų draugijoje ne vienam kilo nostalgiškų jausmų apie studijų laiką ir net truputis švelnaus pavydo studijuojantiems šiuo metu  bei turintiems galimybę mėgautis žiniomis, eksperimentais bet patarimais.

Eugenija Strazdienė yra aprangos medžiagotyros, virtualių ir išmanių mados gaminių, kompiuterinio aprangos modeliavimo, technologinių procesų projektavimo specialistė. TEXTALE studijoje  ji dalinosi savo neįkainojamomis patirtimis apie inovacijas tekstilės pramonėj. Sužinojom apie išmanius audinius, kurie sukaupia šilumą kai jos per daug ir „dalinasi” ja kai labiausiai reikia, apie drabužius, kurie turi insulino jutiklius, GPS sistemas , yra galybė sporto pramonėj taikomų inovacijų plaukimui, alpinizmui, čiuožimui, bėgimui ir t.t. Pačiupinėjom ir pamatėm gryno plieno ir gryno vario audinius , ištyrinėjom ir mėginom atpažinti daugybę gryno ir maišyto pluošto audinių . Inovacijos judina pasaulį priekį, galvojama ne tik apie žmogaus komfortą, bet ir apie gyvūnų teises – panašu, kad kailinių pramonė savo aukso amžių jau atgyveno – dabar kur kas aktualiau drabužiai su šilumos jutikliais.

Gražina Skripkienė – dar viena nuostabi, kupina įspūdingų žinių Vilniaus kolegijos Menų ir kūrybinių technologijų fakulteto dėstytoja. Ji supažindino dalyvius su siuvimo mašinų bei lyginimo įrangos subtilybėmis ir saugaus darbo su jomis akcentais, pristatė daugybę antrinio dizaino galimybių, dekoravimo  bei atnaujinimo technikų, pasidalino studentų sukurtais pavyzdžiais, leido išbandyti įvairių būdų kaip audinį pakeisti, jį transformuoti, iš senų ir nebenaudojamų audinių sukurti naujų bei unikalių variantų.

Antrinio dizaino galimybėmis dalinosi ir Milda Paukštė, „Dom bow“ ties bei „Denim diaries“ įkūrėja. Šį kartą akcentai buvo dedami (ne)reikalingų džinsų kontekste. „Denim diaries“ studijoje džinsai atskleidžia vis naujus savo veidus – virsta prijuostėmis, liemenėmis, suvenyrais, interjero detalėmis, paveikslais, kilimais, žaislais, naujais siūlais ir nauja medžiaga – dalį visų šių virsmų pamatėm, pačiupinėjom ir šį tą išmėginom padaryti savo rankomis. Milda Paukštė itin pozityvi asmenybė, kūrybiškai ir lengvai sprendžianti netgi sudėtingas tekstilės pramonės problemas. Paskaitos metu pokalbiai maišėsi su dirbtuvėlėm, laikas prabėgo smagiai ir greitai, viskas buvo gyva ir tikra – apie gyvenimą, apie tėkmę, apie kūrybą, apie aplinkybes, apie požiūrį ir galimybes.

Laimis Lomonosovas, vienas iš „Sneaker Spot“ įkūrėjų pristatė savo ženklo sėkmės istoriją. „Sneaker spot“ – šiuo metu yra rimti, atsakingi bei žinomi batų gelbėtojai, restauruotojai ir kūrėjai, tačiau viskas prasidėjo tik dėl Laimio Lomonosovo ir Artūro Burbo meilės kedams. Jie domėjosi gamintojais, valymo galimybėmis, madomis, rašė blog‘ą apie kedus, organizavo kedų mainų vakarėlius ir t.t. Pradžioje net neturėjo ketinimų iš savo pomėgių daryti verslo, bet palengva suprato, kad yra didelis poreikis žmonėms atsinaujinti savo batus (kokybiškai išvalyti, perdažyti ar pakeisti susidėvėjusias detales). Taip palengva ir įsisuko batų restauravimo fabrikėlis. Pasinaudodami puikia proga pasikonsultuoti su tikrais atnaujinimo ekspertais, apžvelgėm TEXTALE studijos resursus, aptarėm įvairių batų, rankinių būklę, galimybes juos restauruoti arba ne. Pamatėm savo akimis kaip įvyksta seno daikto virsmas į beveik naują. Ir dabar jau žinom, kad batai valomi ne skalbimo mašinoje, nors šis būdas dėl senų įpročių vis dar gundo…

Pakuotės ekspertas Juozas Baranauskas suteikė gausybę žinių apie pakuočių pasaulį. Kaip atpažinti  pakuočių ženklinimą? Kaip pasirinkti draugišką aplinkai pakuotę? Kaip užtikrinti pakuotės funkcionalumą, darant kuo mažesnį poveikį aplinkai (nuo žaliavų pasirinkimo, transportavimui reikalingos energijos iki išteklių, reikalingų pakuotei tvarkyti jos gyvavimo ciklo pabaigoje). Tačiau ar užtenka vien tik pasirinkti tvarią pakuotę? Reikia informuoti  ir vartotojus, kaip tinkamai tvarkyti pakuotę – kur ją dėti, kaip rūšiuoti, kada būtina atskirti pakuotės dalis ir pan. Reikia mažinti pakuočių kiekį, atsisakyti neperdirbamų kombinuotų pakuočių, negaminti to, ko negalime suvaldyti ir sutvarkyti, atsakingai perdirbti tai, ką pagaminome, o gamybai naudoti atsinaujinančių išteklių energiją, atsisakyti neperdirbamo plastiko, mažinti vienkartinio plastiko kiekį, kuris patenka į sausumos ar vandens ekosistemas ir taip žaloja augaliją, gyvūnus, galiausiai mus.

TEXTALE akseleratoriaus dalyviai turėjo išskirtinę galimybę susitikti su konceptualių mados produktų ir įvaizdžio konsultante, tendencijų prognozuotoja Victoria Dias. Kalbėjomės apie begales svarbių dalykų, apie socialinius tinklus, apie nuoseklumą, apie paprastas idėjas, kurios gali virsti ypatingomis vien dėl to, kad žvilgterėta su trupučiu humoro, apie tai, kaip būti koja priekyje su tendencijomis, apie viską kas svarbu, paprasta ir ypatinga, apie mažus žingsnius, kuriais nueinamas didelis kelias. Be galo įkvėpiantys mokymai su įkvėpiančia mados prekės ženklų kūrėja ir novatore Victoria Dias -dalyviams teko pasukti galvas ieškant raktinių žodžių, nuotraukų, vertybių, įsivertinti ką moka, ko nemoka, apgalvoti ribas, galimybes, galimus partnerius, turinį, prisijaukinti socialinius tinklus ir t.t. Šių paskaitų metu buvo turbūt daugiausiai klausimų ir diskusijų viso Akseleratoriaus kontekste.

Mokymus užbaigėme su nuostabiu fotografu, videografu ir mokytoju Kristijonu Dirse. Painūs ir šiek tiek gąsdinantys fotoaparatų nustatymai tapo labiau prijaukinti ir bent truputį aiškesni. Išmokom susimontuoti prožektorius, paslėpti šešėlius, rasti tinkamą kampą ir kurti įkvepiančias istorijas. Susipažinom su nuotraukų ir video redagavimo programomis, išmokom pagal ką atsirinkti tinkamus vaizdus. Studijos šiose paskaitose jau nebeužteko. Nešiojom lempas, fotoaparatus, staliukus, kėdes, dekoracijas iš kambario į kambarį, kol galų gale persikėlėm į Gedimino prospektą, stabtelėjom prie Martyno Mažvydo bibliotekos, užsukom prie buvusio Lukiškių kalėjimo – žodžiu apetitas vaizdams augo ir augo, vos tilpom į numatytą laiką, norėjosi tęsti dar bent kelias dienas.

AKSELERATORIUS: rezultatai

Po gausybės teorinių žinių, dirbtuvių, atkaklaus darbo, abejonių bei ryžto akimirkų pagaliau 2022 m. gegužės 31 d. atėjo rezultatų pristatymo diena. Apgaubti žydinčių alyvų kvapo, beveik kartu su abiturientų paskutiniais skambučiais, kupini pakylėto jaudulio, susitikome pasidžiaugti vieni kitų darbais ir rezultatais. Projektų pristatymo dieną susitiko pirmojo ir antrojo ciklo dalyviai, dalyvių rezultatus vertino Akseleratoriaus organizatoriai, mentoriai ir lektoriai.

FOTODIENORAŠTIS

Akseleratoriaus veikloms sulaukus didžiulio bendruomenės susidomėjimo, planuojama akseleratorių organizuoti ir toliau.

APIE PROJEKTĄ

Antrinio dizaino akseleratorius organizuotas projekto „Socialinis verslas – pirmi žingsniai kartu” veiklų apimtyje. Projektą įgyvendina socialinis verslas TEXTALE (VšĮ „Resursai tvariai plėtrai”). Projekto partneriai – atviros PADIRBTUVĖS ir TECHNARIUMAS dirbtuvės. Projekto tikslas – paskatinti ekonomiškai neaktyvius ir bedarbius asmenis pradėti socialinį verslą. Projektas Nr. 08.6.1-ESFA-T-927-02-0015 iš dalies finansuotas Europos socialinio fondo lėšomis

image description

Parašykite komentarą