Pavasaris! KAIP SUSITVARKYTI SPINTĄ? - TEXTALE

Pavasaris! KAIP SUSITVARKYTI SPINTĄ?

Nėra geresnio laiko nei DABAR! Pats metas susitvarkyti spintą.

Keičiantis sezonams, spintos tvarkymasis – vienas svarbiausių darbų namuose. Praėjusio sezono palikimas ir kiti, atitarnavę, nusibodę, nebetinkantys ir nebepatinkantys, tik vietą užimantys daiktai spintoje –  bereikalingi mūsų energijos eikvotojai. 

Metas atsisakyti ir tų, kurių pastaraisias metais neužsivilkai. Auksinė taisyklė: jeigu jau bent du kartus sudvejojai, PALEISK! Juk šiandien daiktai be vargo gali keliauti į antras rankas, būti toliau naudojami, taisomi ir atnaujinami. 

SPINTOS REVIZIJA. Nuo ko pradėti?

Labai svarbu geras nusiteikimas, ypač, jei ryžaisi metų iššūkiui! Žemiau rasi sąrašą mūsų patarimų, kas padės susitvarkyti lengvai, neprarandant geros nuotaikos ir efektyviai. 

Beje, jeigu dideliems darbams tave įkvepia muzika, podkastai ar kitas energijos suteikiantis fonas, nepamiršk to ir spintos tvarkymo ritualui! 

Reikia patarimo? Pasikviesk draugą, draugę, prašyk artimųjų pagalbos. Nedvejok kreiptis ir į savo srities profesionalą. Stilistas padės kritiškai įvertinti spintos turinį, gausi individualių patarimų, kas tau tinka labiausiai, susiformuoti spintos kapsulę, susikurti derinius, susiplanuoti trūkstamų pirkinių sąrašą ir taip sutaupyti – savo laiko ir energijos individualiems bandymams, kaip ir pinigų – nereikalingiems pirkiniams ateityje.

Dar smagesnė mintis – spintos tvarkymo vakarėlis su draugais! Net jei išbandžiusieji sako, kad toks renginys nebūtinai atneš baigtinį rezultatą, tai puiki galimybė keistis daiktais su draugais, dar ir šauniai leidžiant laiką! 😉

Žingsnis po žingsnio: TEXTALE rekomendacijos

✔ VERTINAME VISĄ SPINTOS TURINĮ. Išimame iš drabužinės visus drabužius, kad matyti visus daiktus ir atskirai nuspręsti dėl kiekvieno jų likimo. 

✔ SEZONIŠKUMAS. Pirmiausia atrūšiuojame daiktus pagal sezoną. 

✔ NUSIDĖVĖJIMAS, KOKYBĖ. Apžiūrime kiekvieną daiktą, kritiškai įvertinant bendrą jo prekinę išvaizdą, nusidėvėjimo laipsnį, trūkumus, valymo ar taisymo poreikį.

✔ DYDŽIO TINKAMUMAS. Visus drabužius matuojamės, vertindami, ar daiktas tinkamo dydžio, tinkamo silueto, ar jaučiatės su juo patogiai. 

✔ STILIUS. Koks pirmas įspūdis, daiktą užsidėjus? Užduok sau klausimus, ar rūbas puošia, leidžia jaustis komfortabiliai, dera su kitais tavo turimais drabužiais, tavuoju “Aš” ir individualiu tavojo stiliaus pojūčiu? 

✔ MADA. Kalbėdami apie vieno ar kito sezono mados tendencijas, visada pirmiausia patariame nesivadovauti tuo aklai. Svarbu kritiškai vertinti, ar tendencijų TOP’uose siūlomi sprendimai apskritai tinkami tavo figūrai, spalviniam tipui, amžiui, gyvenimo būdui, kuriamam bendram įvaizdžiui, ar atitinka tavo vertybes? 

✔ TAVO SPALVINIS TIPAS ir GARDEROBO SPALVOS. Labai svarbu įvertinti, ar turimi drabužiai atitinka tavo spalvinį tipą, t.y. dera prie tavo odos, akių ir plaukų spalvos. Turbūt jau pastebėjai, kad tam tikros aprangos spalvos paryškina natūralų grožį, o kitos, priešingai, tave paslepia, prigesina arba išryškina odos trūkumus. Savo spalvinį tipą lengviausia nustatyti pagal odos ir plaukų spalvą: pilkšvumo atspalvį turintys plaukai ir oda priskiriami šaltiesiems, gelsvo ir aukso atspalvių turintys – šiltiesiems tipams. Esminė taisyklė harmoningiems įvaizdžiams sukurti: šaltam spalviniam tipui deriname šaltų spalvų drabužius, šiltam tipui – šiltų!

✔ BAZINIAI DRABUŽIAI: KOKYBIŠKI, PATOGŪS, ILGAM. Pastebi, kad daiktų turi išties didelį kiekį ir įvairovę, bet rengtis vis nėra ką? Galbūt spintoje trūksta bazinio garderobo elementų, t.y. spintos pagrindu vadinamų kokybiškų, klasikinių spalvų ir kirpimo, universaliai tarpusavyje derančių, nepavaldžių besikeičiantiems mados vėjams, daiktų?

✔ MAŽIAU YRA DAUGIAU. Atmink, kad tvarioje spintoje karaliauja ne kiekis, o kokybė. Galbūt tam tikros kategorijos daiktų turi daugiau nei reikia? Pasiliekame tik nešiojamus.

✔ IŠSKIRTINIAI ELEMENTAI. Tokie skirti pagyvinti tavo bazinį garderobą. Tai gali būti madingų to sezono spalvų, faktūrų, kirpimo, įdomesnio modelio daiktai, žvilgsnį traukiančios detalės, aksesuarai.

✔ ŽVELK KŪRYBIŠKAI, EKSPERIMENTUOK SU DERINIAIS. Prie visa ko, visada pravartu į savo spintą žvelgti dar ir kūrybiškai. Gal ten yra daiktų, kuriuos puikus metas atrasti naujai, nepaisant stereotipų, mados tendencijų, pagyvinant įprastus derinius įdomiomis, originaliomis ar vintažinėmis detalėmis. Ką manai?

✔ PALEISK ABEJOTINUS. Nereikėtų spintoje palikti abejonių keliančių daiktų. Juk būna tokių, kurie „lyg ir geri”, bet vilkėdami jaučiamės nejaukiai, nepatogiai, užsidedame kartą metuose ir vėl paslepiame tolimiausiame spintos kampe. Kai kurie jų metų metus keliauja kartu, laukdami to “tikrojo” derinio, vienintelės progos. Dar daugiau keblumų kartais kelia tokie, kuriuos kažkada gavome dovanų, ir dabar jie lydi kaip koks sąžinės priekaištas.

Esame liudininkai to, kokius milžiniškus kiekius dešimtmečius ir daugiau metų menančių daiktų yra sukaupę Lietuvos gyventojai. Tokių sulaukiame ir “PARDUOK, PADOVANOK su TEXTALE” paslaugos priėmime. Bėda ta, kad tokių išlaikytų, kurių nuo 2000 m. tau neprireikė, turbūt neprireiks jau ir kitiems. Laiko poveikyje daiktai neretai būna praradę savo prekinę išvaizdą, kokybinius parametrus, nebeatitinka nūdienos vartotojų poreikių. Tad nekaupk: jeigu jau bent du kartus sudvejojai – paleisk!

✔ SENTIMENTAI. Prasminga saugoti artimojo drabužį, branginti dovaną ar ypatingą, sentimentus keliančią, puošmeną. Tik tokius skaičiuokime vienetais, ne kilogramais. Beje, išties gera išeitis – daiktų perdarymas, t.y. būdas įprasminti ypatingą asmenį ar progą menančius daiktus, pernaudojant jų medžiagas jūsų pasirinktų namų dekoro elementų gamybai, žaislui, aksesuarui, kitai sentimentaliai puošmenai, kuri tampa matoma, primena, suteikia jaukumo, džiugina. 

✔ TAISYMAS, ATNAUJINIMAS. Neskubėk išmesti drabužių, kurie ištepti ar suplyšę, bet kokybiško audinio, lengvai derinamos spalvos. Naudokis taisymo, atnaujinimo ir perdarymo paslaugomis (plačiau apie tai https://textale.lt/taisymas-atnaujinimas/. Kartais daiktui pakanka nedidelio prisilietimo, ir jis vėl tarnaus – stebins ir džiugins.

✔ KAIP RŪŠIUOTI MUMS NEBEREIKALINGUS? Labai svarbus darbas, kurį galime padaryti patys, yra atskirti daiktus, kuriuos dar galima naudoti pakartotinai, nuo tų, kurie jau sunešioti, suplyšę, ištepti ir kitaip sugadinti, praradę estetinį vaizdą ir nebeatliekantys savo funkcijų. 

✔ DAIKTAI PARDAVIMUI. Vertinant galimybes naudoti pakartotinai, turėk omenyje tai, kad dažnai savus daiktus matome kiek geresnės būklės, nei jie yra iš tikrųjų, tad  būkime kritiški. Neapsisprendžiant dėl pardavimo galimybių visada gali konsultuotis su antrų rankų rinkoje veikiančių platformų ir parduotuvių specialistais. Nenori pardavinėti daiktų pats? Registruokis “PARDUOK, PADOVANOK su TEXTALE” paslaugai https://textale.lt/parduok-padovanok-lengvai/.

✔ DAIKTAI DOVANOJIMUI. Dovanokime daiktus, kuriuos oriai galėtų dėvėti kitas žmogus. Kyla abejonių? Tuomet gal laikas perdėti daiktą į sekančią (atliekų) krūvelę. Atidėdami daiktus dovanojimui, iškraustykime kišenes, kuriose dažnai randame pačių įvairiausių dalykų – rašiklių, smulkių buities daiktų, nosinių ir kitų atliekų, kaip ir meilės raštelių. Dar vienas labai svarbus dalykas – švara. Iš pagarbos tiems, kurie daiktus gaus, rūšiuos, naudos, stenkimės dovanokime švarius. Prakaito ir kitų skysčių bei jų kvapų įsodrinti audiniai, kišenėse likusios biodegraduojančios atliekos, pridžiūvę purvo likučiai didina riziką užteršti vienoje talpoje esančius švarius ir tvarkingus daiktus, taip padarydami gerokai daugiau žalos nei galime numanyti. Nesakome, kad privalote viską perskalbti. Bet kai kada tikrai geriau iš karto tokius daiktus dėti į sekančią (atliekų) krūvelę. 

✔ TEKSTILĖS ATLIEKOS. Atliekų pridavimui rekomenduojame pasidomėti konkrečiai tavo gyvenamojoje vietoje prieinamomis tekstilės atliekų surinkimo priemonėmis. Atskiro surinkimo priemonių pastaraisiais metais tikrai sparčiai daugėja. Šiandien tekstilės atliekos savivaldybėse surenkamos tekstilės atliekų konteineriais atliekų surinkimo aikštelėse ir kitose viešose vietose, didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse. 

✔ Taigi, įvertinę visus daiktus, galiausiai, turime 5 krūveles: 

  • „Pasilieku“, 
  • „Parduodu, mainau, dovanoju”,
  • „Taisau, atnaujinu, perdarau”,
  • „Atiduodu tekstilės atliekų tvarkytojams”,
  • „Abejoju“.

✔ Padarome pertrauką, pailsime ir antrą kartą peržiūrime „Abejoju“ krūvelę. Jei daiktas sulaukia antros abejonės, laikas jį paleisti.

KAS TOLIAU, išsivalius?

✔ LAIKYMO SPRENDIMAI. Turbūt jau teko įsitikinti, kaip SVARBU tinkamai pasirinkti pakabas, drabužių lankstymo būdus, papildomas medžiagas ir priemones jautrių audinių apsaugai, įvertinti drėgmės, tiesioginės saulės šviesos ir kvapų patalpoje sąlygas! Investuodami į daiktus, pasirūpinkime tinkamais jų laikymo sprendimais.

✔ EILĖS TVARKA. Grąžindami daiktus atgal į spintą, stenkimės juos rūšiuoti pagal spalvinę gamą ir pagal paskirtį. Smulkius daiktus laikyme atskirose talpose (stalčiuose, lentynose, dėžutėse, krepšiuose). Taip atskirdami srautus dar tvarkymosi metu iškart matysime, ko turime užtektinai, o ko trūksta. Toks išrūšiavimas vėliau kasryt padės greičiau rasti tavo deriniams reikalingus elementus. 

✔ PRIEŽIŪRA. Kad drabužiai tarnautų ilgiau, skirkime dėmesio ir laiko jų priežiūrai. Peržiūrėk vidines etiketes su sudėties ir priežiūros informacija.

Rekomendacijos – ne be reikalo. Ypač dažnai sulaukiame drabužių, kurie buvo išskalbti per didelėje temperatūroje ar netinkamu gręžimo režimu, ko pasėkoje audinys būna nepataisomai sugadintas – susitraukęs, susiraukšlėjęs, matomi kiti pažeidimai, deformuotas drabužio siluetas. Dar akreipk dėmesį į skalbimui naudojamo vandens kietumą. Dažnai kietesnis nei įprasta vanduo tampa priežastimi to, kad audiniai ir mezginiai sukietėja, spalvos greičiau nublunka. Prevencijai rekomenduojamos vandenį minkštinančios ir audinius apsaugančios priemonės.  

✔ ATSINAUJINIMAS. Atsisveikinus su nereikalingais, galima leistis į paieškas tokių, kurie vėl stebins ir džiugins. Pirmiausia – bazinis garderobas! Jei kažko tavo spintos karkasui trūksta, išpardavimai – išties parankus metas įsigyti kokybiškų daiktų žemesne nei įprasta kaina. Ir nebūtinai rinktis naują. Dalinimosi platformose šiandien sukasi begalė tikrai kokybiškų, dėmesio vertų, mažai dėvėtų daiktų. Patarimai, kaip neprisipirkti nereikalingų – mūsų sekančiuose įrašuose.

Su linkėjimais, TEXTALE komanda

Parašykite komentarą