Tvari mada: lėčiau, atsakingai, ilgam | Drabužių mainų renginys Europos dienai Kaune - TEXTALE

Tvari mada: lėčiau, atsakingai, ilgam | Drabužių mainų renginys Europos dienai Kaune

Šeštadienį, 2022 m. gegužės 7 d., Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kartu su TEXTALE komanda kvietė švęsti Europos dieną, susitinkant renginyje „Tvari mada: lėčiau, atsakingai, ilgam”. Juk maži kasdieniai vartotojų žingsniai aprangos pasirinkimui gali išties daug, prisidedant prie tvaresnės Europos kūrimo!

Pastaruosius dešimtmečius stebimas ypač spartus aprangos ir tekstilės gamybos apimčių augimas, kuris toliau didina spaudimą planetai: švaistomi resursai, teršiama aplinka, lydi socialinio žmonių išnaudojimo šleifas. Europiečių spintos perpildytos: didžioji dalis daiktų tampa nebereikalingi vos po keletos kartų dėvėjimo. Europos aplinkos agentūros duomenimis, vien Europos Sąjungoje kasmet išmetama 5,8 mln tonų drabužių ir tekstilės, kas sudaro 11 kg vienam gyventojui. EllenMacarthur fondo pateikiama informacija, tik 1% pasaulyje surinktos tekstilės perdirbamas į pluoštą, tuo tarpu didžioji dalis vis dar deginama arba šalinama. Todėl naujai patvirtintoje „ES tvarios ir žiedinės tekstilės ekonomikos strategijoje” ypatingas dėmesys skiriamas žiedinių sistemų vystymui, skatinant tvarią gamybą, daiktų ilgalaikį ir pakartotinį naudojimą, populiarinant dalinimosi, nuomos, taisymo ir atnaujinimo paslaugų veiklas.

Renginys buvo dedikuotas tvariai madai, kalbant apie atsakingus pasirinkimus mūsų spintos atnaujinimui, lavinant praktinius garderobo formavimo įgūdžius. Savo žiniomis ir patirtimi dalinosi žinoma teatro ir kino kostiumų dailininkė Greta Subatavičiūtė. Į kostiumo konstrukcijos ir dizaino subtilybes Greta gilinasi nuo 1994 metų. Prieš keletą metų pavyko pavyko sėkmingai apsiginti Vilniaus dailės akademijos mados dizaino magistrą. Kaip sako pati Greta, „Mano veiklos laukas labai įvairialypis. Kuriu ne tik kostiumus, bet ir įvaizdį, jo strategiją teatrui, kinui, reklamoms, televizijos žinioms. Mano kūrybos konceptas – paslaptis slypi paprastume. Kartais transformacijai pakanka vos keleto detalių. O asmenybės įvaizdžio formavimas gali virsti įdomiu žaidimu, kai taisyklės ir iki šiol suformuotos mados konstantos lieka atrama ir atveria erdvę eksperimentams ir netikėtumams. Įvaizdžio pagrindas – Jūsų asmenybė, pomėgiai, interesai. Kostiumas – tik pagalbininkas emocijai, jausenai virsti išorine išraiška. Tad kviečiu nebijoti ir drauge leistis įdomion kelionėn asmeninio įvaizdžio link.”

Pakartotinis daiktų naudojimas šiandien yra vienas esminių žiedinėje ekonomikoje siektinų prioritetų, kurio praktiniame įgyvendinime ypatingas vaidmuo tenka vartotojo įsitraukimui. Malonu prisiminti, kaip žingsnis po žingsnio, dar 2016 m. su bendraminčiais pradėti organizuoti mainų vakarėliai išaugo į nuolat Lietuvoje veikiančią drabužių dalinimosi iniciatyvą, kuri šiandien padeda spręsti spintos pertekliaus problemas tūkstančiams Lietuvos gyventojų. Šiandien TEXTALE žiedinė mados platforma suteikia vartotojams galimybę pirkti, parduoti, dovanoti, taisyti, atnaujinti ir perdaryti dėvėtus drabužius, kad kuo daugiau antro šanso vertų daiktų grįžtų į vartojimą, mažinant naujos gamybos poreikius.

Lai daiktai keliauja iš rankų į rankas!

Su linkėjimais,

TEXTALE komanda

Parašykite komentarą