TEXTALE SUKVIETĖ Į PIRMĄJĮ SUSIRINKIMĄ IŠPLĖSTINĖS GAMINTOJO ATSAKOMYBĖS TEMAI APTARTI. PRISTATYTA ORGANIZACIJA - TEXTALE I Jūsų partneris tvarios mados ir žiedinės ekonomikos srityje

TEXTALE SUKVIETĖ Į PIRMĄJĮ SUSIRINKIMĄ IŠPLĖSTINĖS GAMINTOJO ATSAKOMYBĖS TEMAI APTARTI. PRISTATYTA ORGANIZACIJA

2024 m. gruodžio 6 d. VšĮ „Resursai tvariai plėtrai“ (TEXTALE), kartu su tekstilės klausimuose dirbančiais ekspertais, suorganizavo renginį aprangos ir tekstilės įmonių atstovams „SEKTORIAUS SUSIRINKIMAS. Tekstilės atliekų srautas: 2025”. Renginys, skirtas išplėstinės gamintojo atsakomybės temai aptarti, vyko Europos Komisijos atstovybės salėje, Gedimino pr. 16, Vilniuje.

ES ir Lietuva ruošiasi įvesti taršos mokestį už į rinką tiekiamus drabužius ir tekstilės gaminius. Gamintojas ir importuotojas bus tas subjektas, kuris finansuos tekstilės atliekų tvarkymą, prisiimant atsakomybę spręsti tekstilės atliekų likimą per visą būvio ciklą: nuo įvežimo į šalį iki galutinio sutvarkymo. Kaip ir kitų atliekų srautų atveju, išplėstinė gamintojo atsakomybė veiks per kolektyvines gamintojų importuotojų organizacijas. Aktyvus gamintojų ir importuotojų dalyvavimas šiandien ypač svarbus, kad Lietuvoje išplėstinė gamintojo atsakomybė būtų įgyvendinta pasiruošus, savalaikiai, pilnai, skaidriai, remiantis žiedinės ekonomikos principais ir visų suinteresuotų šalių įsitraukimu. 

Renginys pritraukė daugiau kaip 30 dalyvių, kurių tarpe – 15-os skirtingų aprangos ir tekstilės gamintojų ir importuotojų įmonių atstovai. Renginyje dalyvavo „Aprangos” grupės, „Decathlon”, „Ikea”, „Danija”, „Batų kalnas”, „Utenos trikotažas”, „Audėjas”, „Tebesa”, „IKI”, „MAXIMA”, „LIDL” ir kt. atstovai. Pasisakė ir diskutavo Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje, LR Aplinkos ministerijos, Kauno technologijos universiteto, Lietuvos aprangos ir tekstilės įmonių asociacijos, Lietuvos savivaldybių komunalinių atiekų tvarkymo asociacijos, Lietuvos socialinio verslo asociacijos, Šiaurės šalių ministrų tarybos biuro ir kitų organizacijų atstovai.

Renginio metu apžvelgta ES teisinė aplinka, daugiau dėmesio skiriant numatytiems Atliekų pagrindų direktyvos pakeitimams ir iš to kylantiems naujiems įpareigojimams šalims narėms. Susitikime detaliau aptarti išplėstinės gamintojo atsakomybės principai tekstilėje, ekspertai dalinosi įžvalgomis apie kaimyninių šalių patirtis ruošiantis ir jau dedant pirmuosius žingsnius atsakomybės įgyvendinime. Diskutuota, kokius namų darbus svarbu pasidaryti Lietuvoje, perkeliant Direktyvos nuostatas į šalies teisinę bazę, ir ką jau dabar gali daryti gamintojai ir importuotojai, ruošiantis atsakomybės įgyvendinimui.

Renginyje buvo pristatyta galimybė jungtis į TEXTALE organizaciją ir pradėti gamintojams ir importuotojams ruoštis kolektyviniam išplėstinės gamintojo atsakomybės įgyvendinimui, kad, privalomajai datai atėjus, būti pasirengus realiai įgyvendinti savo į rinką išleidžiamų tekstilės atliekų srautų tvarkymą.

Organizacija TEXTALE ir jos įkūrėja, Europos klimato pakto ambasadorė, Viktorija Nausėdė jau septynerius metus nuosekliai dirba tekstilės atliekų prevencijos ir pakartotinio naudojimo skatinimui. Organizacija jau septynis metus inicijuoja ir įgyvendina įvairias edukacines veiklas bei komunikacines kampanijas, atstovauja Lietuvą tarptautiniuose projektuose, įsitraukia į įvairias tiriamąsias veiklas. Organizacijos atstovai dalinasi patirtimi diskusijose ir darbo grupėse žiedinės tekstilės ekonomikos politikos formavimui bei praktinio įgyvendinimo skatinimui Lietuvoje ir Europos Sąjungoje. Organizacija ambicingai siekia, kad tekstilės pertekliaus problema būtų sprendžiama remiantis aukščiausiais atliekų hierarchijos prioritetais, t.y. pradedant nuo atliekų prevencijos ir pakartotinio panaudojimo skatinimo.

TEXTALE inicijuota diskusija sulaukė išties didelio rinkos dalyvių susidomėjimo. Laukiantys  pokyčiai turės didelės įtakos aprangos ir tekstilės gamintojų ir importuotojų veiklai, todėl labai svarbu telktis kolektyviniam veiksmui. Bendradarbiavimas su kitais sektoriaus dalyviais, ekspertais, atsakingomis institucijomis padės rasti veiksmingus sprendimus ir prisitaikyti prie naujų reikalavimų.

2024.12.06

Parašykite komentarą