APIE PROJEKTĄ „Socialinis verslas – pirmi žinganiai kartu” ir ANTRINIO DIZAINO AKSELERATORIŲ
Iš viso projekto apimtyje suorganizuoti 2 intensyvūs 6-8 savaičių trukmės Antrinio dizaino akseleratoriaus ciklai: I-asis vyko 2021 m. rugsėjo – spalio mėn., II-asis – 2022 m. balandžio-gegužės mėn. Viso projekto metu analogų neturinčio akseleratoriaus dalyvio kėdę išbandė daugiau kaip 15 socialinio verslo vizionierių. Vieno akseleratoriaus ciklo veiklos apėmė 20 skirtingų grupinių užsiėmimų, mentorių konsultacijas ir savarankiškas veiklas TEXTALE antrinio dizaino dirbtuvėse.
Programa orientuota į ekonomiškai neaktyvius tikslinių Vilniaus teritorijų gyventojus, kurie, neturėdami patirties dizaino ir gamybos lauke, turi tikslą vystyti socialinio verslo idėjas, inovatyvius taisymo, atnaujinimo, dalinimosi veiklų modelius, susikurti antrinio dizaino gaminių prototipus, vystyti kitas paslaugas, prisidedant prie tvaraus vystymosi.
Pirmiausia, antrinio dizaino akseleratoriaus dalyviai supažindinti su veiklos lauku, problematika ir galimybėmis, apžvelgiant platų spektrą įnovatyvių veiklų ir įkvepiančių pavyzdžių. Vėliau, jungiant teorinius ir praktinius užsiėmimus, akseleratoriaus dalyviai įsitraukė į visas smulkaus verslo kūrimo sritis: planavimą ir idėjos paiešką, prototipo kūrimą ir testavimą, produkto ir pakuotės kūrimą, produkto pristatomosios medžiagos parengimą viešinimui, ženklodaros, rinkodaros ir pardavimo strategijų rengimą, įmonės strateginį valdymą ir administravimą.
Antrinio dizaino akseleratorius subūrė gausų būrį skirtingų sričių profesionalų – lektorių, mentorių, programos koordinatorių ir savanorių. Savo patirtimi dalinosi Victoria Dias, Urtė Žukauskaitė-Zabukė, Morta Nakaitė, Agnė Daraškevičienė, Viktorija Nausėdė, Milda Skukauskaitė, Lilija Grigaitienė, dr. Eugenija Strazdienė, Gražina Skripkienė, Kristijonas Dirsė, Juozas Baranauskas, Milda Paukštė, Laimis Lomonosovas, Aistis Karpickas ir kiti.
DALYVIŲ SĖKMĖS ISTORIJOS
Rita Židelienė pristatė savo kurtas rankines, pagamintas iš naudotų odinių striukių. Savo prekinį ženklą Rita pavadino “MAKE OWN STYLE”. Tai itin atsakinga ir kruopšti dalyvė, kuri gana greitai suprato, ką norėtų daryti. Viso Akseleratoriaus metu Rita kūrė rankines, derino spalvas, tobulino, fotografavo ir stengėsi atlikti kuo daugiau darbo. Pagrindinis produktas buvo rankinės, bet Ritai užteko noro ir jėgų netgi pagaminti visiems dalyviams dovanų – telefonų krepšelius. Rezultatai be galo džiuginantys, malonūs širdžiai ir akiai.
Elvis Peckeliunas – didelis kelionių dviračiais entuziastas, tad jo naujai gimęs ženklas “PĖDSAKAS” ir jame esantys produktai kalba apie gyvenimo kokybę ir apie paliktus pėdsakus, pasirinkus judėti dviračiu tiek mieste, tiek miške. Savo kūriniams Elvis įkvėpimą rado reklaminiuose tentus, senuose lagaminuose, naudotoje furnitūroje ir t.t., siekė kiekviename etape naudoti tik tai, kas jau gyveno bent vieną gyvenimą iki tol. “PĖDSAKAS” – tai kelionės, atradimai, aktyvus laisvalaikis su pačiais įvairiausiais dviračių aksesuarais, priedais, krepšiais, krepšeliais ir kitais nuostabiais patobulinimais. Tai istorija apie tai, kad senas virtęs nauju keičia gyvenimo ir kokybę, tai istorija apie tai, kad žmogaus pėdsakas gamtoje ir turi būti tik pėdsakas.
Evelina Desiatnikova antrinio dizaino idėjomis gyvena jau ne vienerius metus. Akseleratoriuje ji džiaugsmingai ėmėsi naujų projektų ir papildė savo jau turėtų modelių kolekciją naujais, žavingais, kruopščiai suderintais kūriniais. Evelinos kūrybinis vardas “EDIE DSGN”. Marškiniai, gamybinės atraižos, ardyti užtrauktukai, sijonai, suknelės Evelinos rankose virsta patraukliais, šiuolaikiškais ir netikėtais kūriniais, vertais mylinčių naujų šeimininkų ir ypatingiausių progų.
Monika Raudonienė Akseleratoriaus metu išplėtė ir papildė savo jau anksčiau sukurtą švenčių dekoravimo liniją “GĖLĖTAS SAPNAS”. Tai subtilūs, tvarūs, kupini jaukių detalių šventiniai papuošimai – užrašai, vėliavėlės, dėžutės gėlėms, stalo akcentai. Monikanusiteikusi papuošti tiek vestuves, tiek krikštynas, tiek vaikų gimtadienius, su laiku galbūt ir kitiems išnuomoti savo kurtas dekoracijas.
Justė Olsevičiūtė atėjo į Antrinio dizaino akseleratorių, turėdama tikslą kurti palaikančią atributiką LGBT bendruomenei. Ji jau turėjo dizaino sprendimų, bet Akseleratoriuje ji gavo daugiau žinių apie turinio kūrimą socialiniuose tinkluose, įmonės valdymą ir kitus elektroninės erdvės niuansus. Justė įkūrė ženklą “MES VISUR”, suteikdama galimybę žmonėms, palaikantiems LGBT bendruomenę, įsigyti nuolat besikeičiančio dizaino riboto tiražo marškinėlius su progresyvaus ir toleranciją skatinančio požiūrio žinutėmis.
Svetlana Rybakienė – skiautinių ir rankdarbių mėgėja, didelio ryžto žmogus. Po patirtos avarijos Svetlana labai ribotai gali judėti, didžioji jos gyvenimo dalis neįgaliojo vežimėlyje, bet laimei rankos sveikos ir galva taip pat, tad rankdarbiai padeda rasti sielos ramybę ir prasmę gyventi. Svetlana Akseleratoriaus metu savo pomėgį rankdarbiams nutarė išplėsti kurdama neįgaliųjų draugiją, kur žmonės su negalia galėtų susitikti, bendrauti, kurti ir padėti vieni kitiems.
Rasa Rimkienė nutarė antrą šansą suteikti plastikiniams vyno kamščiams, kuriuos dauguma kūrėjų apeina, mieliau pasirinkdami natūralius. Rasa pasiuvo kamščiams kišenukus – užvalkaliukus iš marškinių ir taip gavosi masažiniai patiesalai sėdėjimui, gulėjimui, atsipalaidavimui. Šiuo metu jie džiugina jos namiškius, bet labai nekantru pamatyti, kaip šie nuostabūs geros savijautos pagalbininkai išvys platesnį pasaulį.
Ugnė Kornelija Aglinskaitė atėjo kupina įdomių minčių ir idėjų, net sunku buvo apsistoti ties viena, tačiau didžiausias įkvėpimas aplankė džinsų pavidalu. Džinsiniai eksperimentai – skiautelių kepuraitė, balikliu blukinta dėmėta liemenė palengva dėliojasi į naują kolekciją šiuolaikiškam, stilių ir patogumą vertinančiam žmogui.
Rasa Sičiūnienė – žmogus, greitai randantis įkvėpimą. Ji mėgsta rankdarbius, nebijo ir medžio darbų, džiugiai atnaujina įvairius nebetinkamus daiktus. Jos galvoje sukasi mintys apie klubą, kuriame susitikę žmonės kurtų, bendrautų, smagiai leistų laiką, o to klubo išlaikymui Rasa ketina užsidirbti parduodama savo kurtų mielų aksesuarų, tokių kaip apykaklės, tinkamos įvairiausioms progoms.
Rita Slabadienė Akseleratoriuje įsikvėpė atnaujinti savo turimą seną sodybą, paversdama ją kūrybinių atostogų rojumi. Ten jau gyvena Ritos atnaujinti foteliai ir pufikėliai, minčių tolesniems darbams su kaupu, tereikia laiko ir vieno kito bendraminčio, kad pumpurėliai virstų nuostabiais vaisiais. Ir, beje, Rita mums pažadėjo, kad jau rudenį susitiksim pas ją sodyboje kūrybinėms dirbtuvėms!
AKSELERATORIAUS ORGANIZATORIAI
TEXTALE – žiedinė mados platforma drabužių ir tekstilės surinkimui, perpardavimui, taisymui, atnaujinimui ir perkūrimui, ieškant perdirbimo sprendimų. Sprendžiant tekstilės pertekliaus Lietuvoje problemą, socialinis verslas TEXTALE jau penkti telkia dizaino profesionalų ir entuziastų bendruomenę vystyti antrinio dizaino projektus, kad tiesioginei paskirčiai nebetinkami daiktai būtų perkuriami, panaudojant jų medžiagas. TEXTALE akseleratoriaus dalyviams tapo žaliavų tiekėjais, tęsiant bendradarbiavimą pagamintų produktų realizavimui.
Antrinio dizaino akseleratorius organizuotas projekto „Socialinis verslas – pirmi žingsniai kartu” veiklų apimtyje. Projektą įgyvendina socialinis verslas TEXTALE (VšĮ „Resursai tvariai plėtrai”). Projekto partneriai – atviros PADIRBTUVĖS ir TECHNARIUMAS dirbtuvės. Projekto tikslas – paskatinti ekonomiškai neaktyvius ir bedarbius asmenis pradėti socialinį verslą. Projektas Nr. 08.6.1-ESFA-T-927-02-0015 iš dalies finansuotas Europos socialinio fondo lėšomis.