Atviras bendruomenei dirbtuvių festivalis - „PAKARTOK“ - TEXTALE

Atviras bendruomenei dirbtuvių festivalis – „PAKARTOK“

Kol vieni šluoja lentynas, kiti „kartoja“ – atnaujina drabužius ir daiktus.

Jau tapo tradicija, jog paskutinį lapkričio savaitgalį  prekybininkai skelbia nuolaidas ir ragina nerti į kalėdinį apsipirkinėjimą. Tačiau yra ir kitokių pasiūlymų! Tą patį savaitgalį vartojimo mažinimo entuziastai surengė atvirą dirbtuvių festivalį „Pakartok“, kuriame kiekvienas užklydęs galėjo susitaisyti palūžusį daiktą ar atnaujinti pabodusį drabužį. Festivalis kartu su „Padirbtuvių“ ir „Technarium“ atstovais vyko „TEXTALE“ studijoje T. Ševčenkos loftų kieme Vilniuje.

Festivalio video: https://www.youtube.com/watch?v=aEDj3JdDU4w.

Festivalis „PAKARTOK“ kvietė taisyti, kurti, dalintis. Renginys buvo visiems atviras ir nemokamas. „TEXTALE“ studijoje visą sekmadienį veikė daugiau nei 10 skirtingų kūrybinių dirbtuvių, kuriose buvo siūloma išmokti susitaisyti ir atnaujinti baldus, smulkią elektroniką ir nebedėvimus drabužius. Eksperimentuojant su dalyvių atsineštais drabužiais buvo susikurti auskarai, kiti  papuošalai ar aksesuarai, o iš sukarpytos medžiagos „Makrame“ būdu surištos kabyklos gėlių vazonėliams. Veikė antrinio dizaino darbų ir kavos Pop-up, suneštinių pyragų kvapai būrė kaimynus prie pažinčių stalo.

Renginio organizatoriai, drabužių surinkimo, pakartotinio panaudojimo ir perdirbimo grandinę kuriantis socialinis verslas „TEXTALE“, kartu su partneriais ir dalyviais antram gyvenimui prikėlė tikrai daug drabužių: siuvamosiomis persiūtos siūlės, dažais paslėptos dėmės, sulopyta ne viena pora džinsų, atrasta ne viena aksesuarų ar papuošalų gamybos idėja, o „Technarium“ atstovai padėjo į rankines, kuriose viskas prasmenga kaip į vandenį, įsidiegti LED apšvietimą. Taip, tai įmanoma!

Vaikai šiame renginyje taip pat nenuobodžiavo – mokėsi antspauduoti drabužius ir gaminti kalėdinius atvirukus, tvarius eglutės žaisliukus, girliandas.

„Juodasis penktadienis“ – tai iniciatyva, atsiradusi Jungtinėse Amerikos valstijose, kai pirmoji diena po Padėkos dienos pradėjo žymėti kalėdinių apsipirkimų pradžią, o prekybininkai suprato, kad paviliojus nuolaidomis galima paskatinti žmones nusipirkti visko ženkliai daugiau. Šią dieną parduotuvėse ne tik apsistumdoma, bet ir susimušama, per paskutinį dešimtmetį pasitaikė netgi žūčių. Nepaisant filmuotų vaizdų, kurie byloja, kad „juodasis penktadienis“ skatina žmones pamiršti žmogiškumą, ši iniciatyva greitai išplito į kitus žemynus, Lietuvoje prie jos taip pat jungiasi daugybė parduotuvių ir gamintojų.

Tačiau tokių išpardavimų žala iš tiesų yra daug didesnė ir nematoma: kuo daugiau nuperkama, tuo daugiau gaminama ir vis prastesnės kokybės, kad ratas greičiau suktųsi. Taip eikvojami gamtiniai ištekliai ir teršiama aplinka, mat didžioji dalis tokių vienkartinių daiktų ir drabužių jau po pusmečio tampa atliekomis. Reaguojant į šią situaciją gimė socialinis verslas „TEXTALE“, kurio atstovai siekia efektyviai dar kartą panaudoti ir perdirbti dėvėtą tekstilę.

 „Telkdami bendruomenę, siekiame sukurti tvarią tekstilės resursų surinkimo ir panaudojimo grandinę. Raginame gyventojus pirkti naujus drabužius atsakingai, nešioti juos sumaniai, leistis į kūrybinius ieškojimus – rūbus taisyti ir atnaujinti, nekaupti spintose, pasidalinti. Dalis dovanotų drabužių paruošiami antro šanso „TEXTALE“ parduotuvėlei, taip prisidedant prie visos grandinės kūrimo ir išlaikymo, didžioji dalis nukreipiama paramos organizacijoms, o netinkami naudojimui drabužiai, galanterija ir aksesuarai tampa antrine žaliava kūrybinėms taisymo-atnaujinimo ir perdarymo dirbtuvėms. Labai svarbi „TEXTALE“ veiklos sritis – vartotojų edukacija“, – sakė iniciatyvos autorė Viktorija Nausėdė.

Festivalis „Pakartok“ taip pat baigėsi edukacija – filmu „The True Cost“ („Tikroji kaina“) apie tai, kas neatsispindi marškinėlių kainoje: skausmą, ašaras, didžiulę taršą, nepakeliamas darbo sąlygas šalyse, kuriose siuvami tie „juodojo penktadienio“ drabužiai. (https://www.youtube.com/watch?v=NDx711ibD1M)

Renginys buvo organizuojamas VšĮ „Resursai tvariai plėtrai“ („TEXTALE“), kartu su partneriais – VšĮ „Šviesos kūgiai“, VšĮ „Padirbtuvės” ir VšĮ „Socialinės integracijos institutas”, įgyvendinant Naujamiesčio bendruomenės sutelktumo projektą „Pakartot”, finansuojamą LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, 2018 m. nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2017–2019 metų veiksmų plano įgyvendinimo 2.3 priemonės „Remti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ įgyvendinimo Vilniaus miesto savivaldybėje lėšomis.

Straipsnio autorė – Inga Labutytė-Atkočaitienė.

Parašykite komentarą